ג'וזף פילאטיס

מי היה ג'וזף פילאטיס?

ג'וזף פילאטיס, או בשמו המלא גו'זף הוברטוס פילאטיס, חי בין השנים 1883 – 1967 והיה מי שהמציא את שיטת האימון שהיום היא מאוד פופולרית – פילאטיס. הוא אמנם נולד בגרמניה, מה שהנחה אותו בהמצאת השיטה היה האידיאל היווני, לפיו האדם צריך להיות מאוזן בגוף ובנפש.

השיטה שהמציא לא נקראה פילאטיס כשהמציא אותה, אלא קונטרולוג'י (מלשון קונטרול – שליטה), ומה שעמד בבסיסה היתה אמונתו של פילאטיס, שהדברים שגורמים לבעיות בריאותיות אצל האדם הם סגנון החיים המודרניים המהיר, יציבה לא נכונה ונשימה לא נכונה. את השיטה פיתח על מנת לשפר את כל אלה, וזאת בדיוק הסיבה שהיא כוללת סדרת תרגילים שיסייעו לתקן את חוסר האיזון השרירי, ישפרו את היציבה, את הקואורדינציה ואת שיווי המשקל, יפתחו כוח וגמישות וישפרו את יכולת הנשימה ואת תפקודם של האיברים הפנימיים.

תקופת הילדות

ילדותו של פילאטיס לא היתה מאושרת. הוא היה ילד חולני וכחוש, אשר סבל מהצקות של חבריו ללימודים. בגיל 5 איבד את הראייה בעינו השמאלית, כנראה בשל אבן שנזרקה עליו על ידי הילדים. נראה, כי העובדה שהיה מושא ללעג גרמה לו לרצות לפתח את הגוף כדי להגן על עצמו, והוא החל ללמוד לבד איך עובדת המכונה המשומנת הזאת שנקראת גוף האדם. הוא למד להזיז כל חלק בגופו כדי להבין איך הגוף עובד; הוא למד על תנועת החיות והוא למד שיטות התעמלות רומיות ומערביות, לרבות יוגה, ושיטות רומיות ויווניות נוספות. בגיל 14 היה גופו כבר מפותח כל כך, עד שהוא נבחר לשמש הדוגמן של שיעורי האנטומיה בבית ספרו. כשבגר היה מתאגרף ומתעמל מצליח, אשר עסק גם בצלילה ובגלישה.

תקופת הבחרות

בשנת 1912 עקר ג'וזף פילאטיס מגרמניה לאנגליה, שם המשיך את אימוניו כמתאגרף. הוא עבד כמדריך להגנה עצמית, עבד בקרקס והעלה מופעי גלדיאטורים מרהיבים ביחד עם פרידריך, אחיו. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה נכלא על ידי האנגלים ביחד עם גרמנים נוספים במחנה ריכוז בלנקסטר, ושם אימן את העצירים בהגנה עצמית. זה היה הרגע בו נולדה השיטה שלימים יקרא לה "קונטרולוג'י", אשר עומדת בבסיסו של השיטה שנקראת פילאטיס, המוכרת לנו היום.

כשהועבר למחנה ריכוז אחר באי מאן, שימש שם אח בבית החולים וסייע לפצועים להשתקם. התרגילים שפיתח התבססו על התנגדות, שבהתחלה יצר בעזרת גופו שלו, ובהמשך – באמצעות קפיצי המיטה שאותם פירק וחיבר לעמודי המיטות. כך, בעצם, נולד ה"קאדילק" – מכשיר הפילאטיס הראשון.

כשהסתיימה מלחמת העולם הראשונה חזר ג'וזף פילאטיס לגרמניה, ושם החל לאמן את חיילי המשטרה הצבאית של המבורג ואנשים נוספים שהגיעו אליו באופן פרטי. באותה תקופה הכיר את קלרה, שלימים הפכה אשתו, וסייע לה להתמודד עם מחלת הפרקים ממנה סבלה. כמה שנים לאחר מכן עבר עם קלרה לניו יורק, ושם הקימו את מכון הפילאטיס הראשון, ששירת הרבה מאוד רקדנים שצריכים היו להשתקם מפציעות ולהתחזק. שנות ההצלחה העיקריות של ג'וזף פילאטיס היו 1926 – 1966, ולמדו אצלו לא רק רקדנים, אלא גם רופאים, כלכלנים ואנשים מכל המגזרים והמקצועות.

פטירתו של פילאטיס

השמועה מספרת שפילאטיס מצא את מותו כתוצאה משריפה שפרצה בסטודיו לפילאטיס שהיה בבעלותו. על פי השמועה הוא רץ לתוך הסטודיו כדי להציל את הציוד מהשריפה ונתלה על  קורת עץ כדי להינצל, אך הקורות קרסו. למרות הסיפור ההירואי, המציאות כנראה שונה, כי פילאטיס סבל מבעיות בריאות, שכנראה הכריעו אותו אי שם באוקטובר של שנת 1967.

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 שיטת האימון שהגה ג'וזף פילאטיס עושה לה כנפיים, והיום היא אחת משיטות האימון הפופולריות בכל רחבי העולם.

 

דילוג לתוכן